Pravidla pro minibasketbal

1. Věkové vymezení

1.1. Do kategorie staršího minižactva patří hráčky a hráči , narození 1.1.1995 a mladší

1.2. Do kategorie mladšího minižactva patří hráčky a hráčky, narození 1.1.1996 a mladší

1.3. Do kategorie nejmladšího minižactva patří hráčky a hráčky, narození 1.1.1997 a mladší

2. Výška košů

V kategorii 1.1. je výška obroučky nad zemí 305 cm

V kategoriích vymezených čl. 1.2. a 1.3. je výška obroučky nad zemí stanovena na 260 cm

2.1. Pro závěsné konstrukce u kategorie 1.2. a 1.3. se připouštějí desky rozměru 90 x 120 cm.

3. Velikost míčů

Ve všech kategoriích minibasketbalu je určena velikost míče č. 5. Obvod míče nesmí být menší než 68 a větší než 73 cm a váha nesmí být menší než 450 a větší než 500 g

4. Hrací doba

Ve všech kategoriích minibasketbalu je hrací doba 4 x 8 minut čistého času

5. Střídání

5.1. Ve všech kategoriích minižactva může každý hráč nastoupit pouze ve dvou čtvrtinách utkání. V každé čtvrtině označí zapisovatel zřetelně nastoupení do hry u každého hráče v zápise o utkání. Trenér družstva A dává tuto informaci zapisovateli vždy jako první

5.2. V případě, že družstvo má k dispozici již jen deset hráčů ke hře a dojde k povinnému střídání nebo ke zranění v první, druhé nebo třetí čtvrtině, je povoleno trenérovi družstva buď střídat podle čl. 5.1. nebo dohrát tuto čtvrtinu s nižším počtem hráčů

6. Další ustanovení

6.1. Počet členů družstva

Každé družstvo může být složeno nejvýše z 15 hráčů. Všichni tito hráči mohou nastoupit k utkání v souladu s pravidlem 5.1.

6.2. Koš ze vzdálenosti větší než 6,25 m

Koš, dosažený ze vzdálenosti větší než 6,25 m má hodnotu 2 bodů.

6.2.1. Při osobní chybě proti hráči střílejícímu ze vzdálenosti za čarou 6,25 m, jsou soupeři přiznány jen dva trestné hody.

6.3. Prodloužení

6.3.1. V případě nerozhodného výsledku na konci čtvrté čtvrtiny utkání, se zápas prodlužuje tolikrát o 5 minut, než padne rozhodnutí.

6.3.2. Pro sestavu v prodloužení neplatí omezení čl. 5.1.

6.4.. Čára TH

V kategorii 1.3.je vzdálenost čáry TH od desky 380 cm.

6.5. Zápis o utkání

V utkáních minibasketbalu se používá " Zápis o utkání v minibasketbalu"

Ve všech ostatních případech se neliší Pravidla minibasketbalu od Pravidel basketbalu, používaných v aktuálním období v soutěžích ČBF

Text pravidel je schválen Českou asociací minibasketbalu, s platností od 1. 9. 2005.

Tímto se ruší platnost pravidel minibasketbalu, vydaných před tímto datem.

Partneři ... oddíl basketbalu TJ Slovan Varnsdorf finančně podporuje město Varnsdorf a tito další partneři: